מה זה UX / מה זו חווית משתמש?

כותב: משה שחם, תאריך: 03.04.18

Ux הוא תהליך שמטרתו לפתח מוצרים שימושיים, קלים לתפעול ופונקציונאליים והוא תחום שמשלב למעשה מספר דיסיפלינות ומצריך בין היתר, ידע בפסיכולוגיה התנהגותית, יכולת מחקר וניתוח ואוריינטציה עיצובית מתקדמת, סוג של אומנות שימושית.

אם בעבר דיברו על מושגים כגון: ממשק אדם מכונה, אח"כ על GUI וכיום מדברים על UX, התחום ששם דגש על התנהגות הגולשים תוך כדי אינטראקציה עם הממשק.

ככל שהחברה המאפיינת ומפתחת מיומנת יותר ובעלת יכולות גבוהות יותר כך היכולת שלה לאפיין ולבנות מודולים שרמת השימושיות בהם תהיה גבוהה ולהימנע מאפיון של תתי מערכות שלא יהיו בשימוש כמעט גבוהה יותר. לכן, בבחירת חברת UX למשל  יש לשים דגש רב על גישה פונקציונלית של מנהל הפרויקט ושהאוריינטציה שלו היא מידת השימושיות במערכת ורמת המענה על הצרכים ולאוו דווקא פיתוח המערכת הכי חדשנית ומגניבה.

כלל אצבע בפיתוח מערכת או מוצר הוא UX קל להבנה ולתפעול ומותאם לקהל היעד. למשל חברת לגו מאפיינת ומעצבת את המוצרים שלה בהתאם לקהל היעד שמפולח לפי תחומי עניין, רמת גיל ועוד. לדוגמא: לקהל יעד שמסוגל ומעוניין בהרכבות מסובכות היא תפתח מוצרים בעלי רמת קושי של הרכבה גבוהה במיוחד ולרמות הגיל הנמוכות היא תפתח מוצרים שקלים להרכבה אחרת היא לא תצליח למכור.

תכנון UX למובייל

כשמתכננים UX למובייל אנחנו מתמודדים עם מספר אתגרים כגון: מסך תצוגה קטן ומהירות טעינה.

ישנם מספר אסטרטגיות אשר מאפשרות להתמודד עם האתגרים הנ"ל בהצלחה:

Linear User Flow

אסטרטגיה שמתבססת על רצף ויזואלי ליניארי – לתצוגה יש התחלה, אמצע וסוף ברורים מה שמקל על המשתמש להעריך את משך השימוש או ביצוע הפעולה עד השגת היעד. למשל באפליקציה של Uber, האופן שבו משכירים מכונית מתבסס על טכניקות של linear user flow

עיצוב פרוגרסיבי- משתמשים בטכניקה הזו כאשר רוצים להפחית מהעומס הקוגנטיבי של המשתמש

הרעיון הוא להשתמש בקריאות לפעולה על מנת לנווט בין המסכים השונים ולפצל ביניהם את המידע

אנימציה – באנימציה נעשה שימוש כשנרצה להעביר מסר/קריאה לפעולה לגולש או שנרצה לצור עבורו תחושה של חוויה רגשית מעניינת.

Ux וסייבר

סייבר הוא תחום חדש יחסית ומתפתח מאוד שמבוסס בין היתר  על big data, חווית המשתמש בתחום הסייבר קריטי להצלחת המוצרים במובן שהוא מנגיש את המידע ומפשט אותו ומקל על עבודת הניתוח של מנתחי הBI באמצעות דוחות מתקדמים ותצוגות ויזואליות המציגים חתכים ופילוחים שונים , אפשרויות לעשות zoom in וzoom out ועוד.

UX ו-Access & Control

כשמתכננים מערכת בקרה ושליטה חשוב ביותר לשים דגש על המשוב למשתמש לאחר ביצוע הפעולה. למשל ממשק UX להשמעת מוזיקה  ברכב חייב להיות מורכב ממשוב למשתמש לאחר לחיצה על הכפתור על מנת שיוכל להתמקד בדרך. זה יכול להיות משוב פיזי או משוב קולי אבל ללא משוב כזה או אחר השימוש במערכת עלולה לסכן אותו.

UX וEcommerce

האתגר הגדול של בתחום האי קומרס הוא שיפור מתמיד בROI, חלק גדול מעוגת התקציב של כל חברת אי קומרס מושקע בפיתוחים שמטרתם לשפר את יחס ההמרה באתר. UX הוא חלק אינטגרלי מתקציב הפיתוח של כל אתר מסחר השואף להדביק את קצב הטרנדים החדשים בחווית הגלישה, במיוחד במובייל, שם מתבצעות מרבית הרכישות. הזמן שמוקצב לשכנע את הגולש לבצע רכישה הוא מספר שניות , מעבר לכך הגולש ככל הנראה יאבד עניין ויעזוב את האתר. מכאן החשיבות הגדולה של הUX שמטרתו ל"שכנע" את הגולש באמצעות עיצוב חווית הגלישה לבצע רכישה ומקבל עליו לבצע פעולות באתר כגון: חיפוש מוצר ורכישה בפועל. מיפוי תהליך הרכישה, קיצור זמני גלישה עד הרכישה ע"י שיפור מנגנוני החיפוש באתר, עיצוב דף מוצר קולע, שיפור ה upsell וcross sell  שמטרתם להגדיל את גודל ההזמנה הממוצעת הם חלק אינטגרלי מעבודת הUX בתחום האי קומרס.

UX ו-IT

אחד האתגרים שעומדים בפני ארגונים גדולים הם מערכות מסורבלות ועמוסות במידע שלא מתקשרות ביניהן היטב ושלעיתים קרובות רמת השימוש בהן נמוכה. ארגון שהIT שלו מסורבל מתקשה לצמוח.  תחום הUX נותן מענה לבעיית הסרבול בתחום הIT בכך שהוא מאפשר לסנכרן בין המערכות השונות תוך מתן דגש על רמת השימוש של המערכת המשולבת הסופית . גישת הuser centered design מסייעת להגדיל את יכולת טיוב המידע של הארגון, להגדיל את רמת השימוש במערכת, "לשכנע" את המשתמשים לזנוח את האקסלים ולהשתמש במערכת שתקצר עבורם את זמן העבודה ותסייע להם בעבודת ניתוח הנתונים תוך שמירה על חווית שימוש נעימה וזורמת.

לסיכום

תחום הUX עומד במרכז של כל תהליך מודרני של תכנון מוצר. הדרישה כיום היא למערכות /מוצרים שימושיים וחוויתיים. מספר החברות שמתמחות בעיצוב באותה מידה שהן מתמחות בתכנון פונקציונאלי לא גדול מאחר ומדובר פעמים רבות ביכולות שונות. אנחנו בmouse ux גאים בצוות המנצח שלנו שמסוגל לפצח כל אתגר בבנייה ועיצוב של המערכות המורכבות ביותר.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.