איך לשלב בהצלחה UX וAgile

כותב: משה שחם, תאריך: 03.04.18

המפתח לשילוב מוצלח של הux במערכות שמפותחות על פי מתודולוגית Agile טמון בהבנה של הדרג הניהולי את חשיבותו של התחום ותרומתו להצלחת המערכת.

UX וAgile הם 2 עולמות שהחיבור ביניהם לא טבעי אבל מחויב המציאות . Agile היא מתודולוגיה אשר תומכת בפיתוח זריז ומתיימרת לענות על דרישות המשתמשים לקבל תוצרים בקצב מהיר . הרעיון הוא לחלק את הצוות ליחידות קטנות ועצמאיות שכוללת את כל בעלי התפקידים שצריך על מנת למסור מוצר מוגמר (מאפיין, מפתח, QAמעצב, , איש UX, משתמשים וכו). הצוות ומשתמשים עובדים באופן צמוד במסגרת זמן מצומצמת על לקבלת תוצר מוגמר ובכך גמישים יותר לשינויים כי הם בלתי תלויים בשינויים שמתרחשים בחלקים האחרים של המערכת.

האתגר של איש הUX הוא לשלב בדיקות משתמשים ולעדכן את האפיון בהתאם לממצאים ועדיין לעמוד בזמנים. הרבה פעמים צוותי Agile, על מנת לחסוך בזמן, מוותרים על Usability testing אבל ככל שמגלים את הצורך בשינוי בשלב יותר מאוחר כך העלות של הפרייקט גבוהה יותר ולכן המפתח להצלחת שילוב הUX בפיתוח טמון בגישה הניהולית.

הנהלה מוכוונת User design

כשמנהל המוצר או/ו הפרויקט הם אנשי UX הם נוטים לשאוב השראה מהתחום ולשלב טכניקות מעולם הUX בפרויקט המיושמות בהרבה יותר הצלחה. לאט ובטוח ארגונים וחברות מגיעים למסקנה שכשמנהלי הפרויקטים והמוצרים  הם אנשי UX ולוו דווקא מפתחים הביצועים משתפרים והחיסכון ללקוח גדול יותר.

טיפים שיסייעו לצוותים שלכם לשלב Agile וUX בהצלחה

 • חיזוק הצוות – לצוות מגובש וטוב יש דינמיקה מנצחת משלו ויכולת לקבל החלטות מהירות ויעילות בהתאם לסיטואציה.

 • Ux Designer צריך להוביל כל איטרצית פיתוח , איש הUX צריך להיות כמה שלבים לפני שאר הצוות מבחינת רעיונות ומחקר על מנת שהצוות לא יתמהמה ביישום הפתרון ויבזבז זמן על בחירה בין מספר חלופות. איש הUX צריך לדעת לנתב לחלופה הטובה ביותר.

 • שיטה נוספת היא שהמאפיין יהיה תמיד בספרינט אחד מעל שאר הצוות. למשל בזמן שהצוות מעצב ומפתח גרסא מסוימת , איש הUX יאפיין את הגרסא הבאה.

 • פיתוח ה"כישורים הרכים" כגון מיומנויות תקשורת, מאחר ולאיש הux יש חלק מכריע בהצלחת הצוות, הגדרת התפקיד שלו צריכה לכלול יכולות תקשורת מתקדמות.

 • אל תשאפו לשלמות, האפיון הראשוני יכול להכיל טעויות שיכולות להיות מתוקנות בקלות ע"י המשתמשים עוד בשלב האפיון . זה הרבה יותר זול מאפשר להשקיע בתכנון מפורט מאוד ולתקן לאחר שהקידוד כבא נעשה במבחני שימושיות של המוצר המוגמר.

 • עריכת meet up שבועי של הצוות מאפשר לסנכרן בין כל חברי הצוות ולחזק את שיתוף הפעולה.

 • צוות מוכוון שימושיות – להפוך את מבחני השימושיות לגולת הכותרת של הפרויקט ולאירוע חשוב.

 • גיוס שיתוף פעולה של המשתמשים חשובה ביותר להצלחת הUX של המערכת.

 • חלוקה ברורה של תחומי אחריות והגדרות תפקיד כולל תפקיד הUX בצוות.

 • תשקיעו במדריכים למשתמשים ולאנשי צוות חדשים כגון: סרטונים, מצגות, תרשימים וכל חומר עזר  שעשוי להקל ולתרום להבנה להבנה מהירה של המערכת וכמובן לתרום להצלחת המוצר הסופי.

 • תעדכנו את שיטות העבודה שלכם באופן שוטף כך שתוכלו להגיב לשינויים יותר בקלות.

 

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.