אפשרויות תעסוקה בעולם ה-UX/UI

כותב: משה שחם, תאריך: 02.04.18

תחום הux צובר תאוצה בשנים האחרונות ובמקביל הדרישה למומחי ui/ux בתחומים שונים גם כן עולה ויותר ויותר מקצועות חדשים בתחום מוצעים בשוק העבודה כגון מפתח full stack , מפתח ux המתמחה בסייבר ועוד. מי שמחפש משרות בתחום הui ux עלול להרגיש שהוא נפל לתוך אוקיינוס..ככ הרבה התמחויות שונות. אפשר לחלק את ההיצע העצום של המשרות ל5 קטגוריות:product ux design, Ui design, פיתוח UI, אסטרטג תוכן, R&D וUsability

Product UX Designer

מתכנן ux של מוצרים המתמחה באפיון מוצרים, wireframing (תכנון המסד נתונים וארכיטקטורת המידע), ui protptyping, תכנון workflows, חקר משתמשים, זיהוי בעיות שימושיות ופונקציונאליות ותכנון פתרונות מהירים ואפקטיביים. לעתים העבודה תהיה צמודה למנהל המוצר ולעתים העבודה תהיה תחת סמנכ"ל הטכנולוגיות או המרקטינג. הדרישות הטכניות ממתכנן הux כוללות ידע בתוכנות גרפיות כגון: Sketch, photoshop illustrator ועוד. לעיתים הדרישות כוללות גם יכולת תכנות בסיסית בhtml, css, java script ועוד.

כמו כן נדרש ידע בפרקטיקות ומתודולוגיות בתחום הucd – user centered design  וב-UX Testing וMobile First. Responsive Design.

לצד סט כישורים אישיים הכוללים יכולת עבודה בצוות, ירידה לפרטים, יכולת להניע תהליכים וכו הדרישות לעיתים יהיו ממוקדי תחום כגון: שליטה ובקרה, אי קומרס, IT, סייבר ועוד  או ניסיון בפרויקטים מורכבים במיוחד.

 

UI Designer

הדרישה בשוק למעצבי UI מוכשרים זינקה בשנים האחרונות. מעיון בalljobs עולה כי עיקר הדרישה היא למעצב ui המתמחים במיתוג, UI & UX Motion Graphics, מגוון רחב של תוכנות גרפיות וResponsive Design.  כמו כן ניתנת עדיפות לבוגרי HIT חולון, ויצו חיפה, בצלאל ושנקר.

 

פיתוח UI

אם בעבר היתה חלוקה ברורה בין מפתחי front end לback end כיום הדרישה הולכת וגוברת למפתחי full stack, מפתחים שמכירים מגוון רחב של טכנולוגיות , גם בצד לקוח וגם בצד שרת. השפות תכנות והספריות הפופולריות כיום הן: Angular, React, XAML/WPF ועוד.

 

אסטרטג תוכן (Content Strategy)

אסטרטג תוכן מסוגל לנתח ממצאים של מחקר משתמשים, לבנות תוכניות ומודלים, טקסונומיות ומסגרות מטה עבור תכנים שונים. הjob title של אסטרטג תוכן יכול להיות UX Researcher, Usability Researcher או UX analyst.

 

Usability

פיתוח וניתוח מבחני שימושיות והסקת מסקנות עסקיות על בסיס הממצאים (customer experience CX expert). בשונה מux designer קלאסי שמתמחה בתכנון של ארכיטקטורת מידע, הcx expert הוא בעל הבנה עסקית, פסיכולוגית  ושיווקית מתקדמת ותפקידו לאפיין את הלקוח ולבנות פרסונות ולפשט את תהליך השימוש במערכת כך שיקל על לקוחות הקצה ויפחית מהם את המאמץ עד כמה שניתן.

 

QA Engineer

ככל שתחום ה-UX UI מתפתח, כך הדרישה למהנדסי QA  המתמחים בux הולכת וגדלה . בודקי qa המתמחים בux נדרשים לכתוב סקריפטים ידניים ואוטומטיים עבור ה-UI/UX ולעבוד באופן צמוד עם מפתחי ומעצבי UI/UX.

 

משכורות

המשכורות בתחום נעות בין 8500 למעצבים ובודקים  מתחילים ל30000 וצפונה לבעלי ניסיון של עשר שנים פלוס. גם רמת ההשכלה וההכשרות המקצועיות משפיעות מאוד על השכר.

 

נסיון

הניסיון משחק תפקיד מרכזי בהצלחת פרויקטים מורכבים, ככל שמעצב ה-UX/UI חווה יותר best practices , מתודולוגיות וטכניקות כך הוא יזהה יותר מהר בעיות , עוד לפני שלב הפיתוח מה שחוסך עלויות ומגדיל את רמת השימושיות במערכת.

 

מוסדות לימוד מבוקשים

בוגרי בתי הספר לעיצוב גרפי המובילים הם המבוקשים ביותר בשוק העבודה כגון בוגרי  HIT חולון, ויצו חיפה, בצלאל, שנקר. בשנים האחרונות מוצעים קורסי הכשרה בתחום ה-UX המשחררים מאות בוגרי קורסים לשוק העבודה בשנה אך לעתים קרובות רק המצטיינים ימצאו עבודה בתחום.

 

לסיכום

בד"כ חברות גדולות נוטות לגייס מומחים בתחום ספציפי לעומת חברות קטנות וסטארט אפים שנוטות לגייס אנשים עם ידע ויכולות רוחביות על מנת לחסוך בעלויות כוח אדם והרכב המשרות יכול להיות מפוצל לחלק תכנון, חלק עיצוב וחלק פיתוח קוד. בחירת מסלול קריירה בתחום הUX תלוי גם ביכולות והנטיות האישיות אבל אין ספק שמדובר בתחום מרתק ומתגמל במיוחד.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.